RECENZJA

Rozmowa o pewnym panu

full_holzwege1_770

Jak ja lubię takie niespodzianki, kiedy dostaję ni stąd, ni zowąd ekscytujący wieczór. Tak jest z TR-owym „Holzwege” Marty Sokołowskiej w reżyserii Katarzyny Kalwat. To spektakl o uważanym za pierwszego polskiego minimalistę wybitnym kompozytorze i pianiście Tomaszu Sikorskim – postaci mało znanej poza światem muzyki. Najpierw zafascynowała się nim dramatopisarka Marta Sokołowska, potem reżyserka Katarzyna Kalwat. A jest się czym fascynować nie tylko ze względu na muzykę Sikorskiego, ale także ze względu na jego życie spod znaku „legendarnych i tragicznych” (zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w wieku 49 lat).

Więcej o nim nie wiadomo, niż wiadomo i perfekcyjnie to wykorzystują twórcy spektaklu, snując kolejne hipotezy. Znakomici Sandra Korzeniak, Jan Dravnel i Tomasz Tyndyk (to jego najlepsza rola od lat; na zdjęciu poniżej), którzy występują pod swoimi imionami, dywagują, domniemują, demaskują, rozwikłują, zaciemniają, odtwarzają, nieustannie dłubią w życiorysie Sikorskiego, a jedynym rzeczowym oparciem w tej plątaninie wiedzy i niewiedzy jest Zygmunt Krauze – kompozytor, pianista i przyjaciel Sikorskiego – który, wspominając przyjaciela czy czytając jego listy, próbuje okiełznać fantazje aktorów. Obecność Krauzego na scenie dodaje spektaklowi wagi.

„Holzwege” jest jedną z najbardziej bezpretensjonalnych i szczerych rzeczy, które można zobaczyć dzisiaj w Warszawie. Ma w sobie lekkość, ale też ciężar tragicznej historii, tajemnicę i frywolność, dowcip i wzruszającą powagę. To po prostu kawał pięknego teatru.

____

Marta Sokołowska „Holzwege”
reż. Katarzyna Kalwat, TR Warszawa

Fot. Anna Tomczyńska/TR Warszawa

Reklamy
Zwykły wpis

One thought on “Rozmowa o pewnym panu

  1. Pingback: Hity i kity 2016: Rok kobiet | PAN OD KULTURY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s