RECENZJA

Przytępione ostrze

marzec68.dobrzezyjcie-tonajlepszazemstafot.m13

Po serii porażek, które w tym sezonie poniósł na własne życzenie Teatr Żydowski w Warszawie, mamy w końcu premierę ważną. Przygotował ją duet Strzępka – Demirski, który wrócił na sceniczne deski po półtorarocznej przerwie na kręcenie serialu „Artyści” (premiera jesienią w Telewizji Narodowej). Wrócił, ale nie przywalił, co wielu zaskoczyło. Mnie to przytępione ostrze zupełnie nie przeszkadza. Skonfundował mnie raczej przekaz tego – nawiasem mówiąc – niegotowego jeszcze na premierę spektaklu.

W „Marcu ’68” Demirski kontynuuje tezę ze swojej znakomitej sztuki „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!”, z której możemy się dowiedzieć, że w Polsce antysemityzm nie miał podłoża rasistowskiego, tylko klasowe (biedni Polacy – bogaci Żydzi). Teraz ze sceny Żydowskiego słyszymy, że marcowa kampania antysemicka była tylko rozgrywką między dwiema frakcjami PZPR, więc dostali ci, którzy należeli do przegranej frakcji, a że byli Żydami, to już trudno. W ogóle antysemityzm zdaje się według Demirskiego „przereklamowany” i jest po prostu narzędziem polityki. Robią to i prawacy, i lewacy – jeden pies.

A jak się sprawy mają w kwestii inscenizacyjnej? Bez szału. Aktorzy, a na scenie jest chyba cały zespół Żydowskiego, sprawiali wrażenie lekko zagubionych. W pamięci zostają jedynie Ryszard Kluge w roli Gomułki, zabawna Barbara Szeliga w roli Córki i grający pierwsze skrzypce Ojciec (Henryk Rajfer), który tęskniąc za polską przyrodą, przytula nieustannie doniczkę z sadzonką modrzewia.

____

Paweł Demirski „Marzec ’68. Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta”
reż. Monika Strzępka, Teatr Żydowski w Warszawie

Fot. Magda Hueckel

Reklamy
Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s