KOMENTARZ

Jaki świetny koleżka

Matyszkowicz-Mateusz-1024x662

Czy Mateusz Matyszkowicz zrobi z TVP Kultura pluralistyczną telewizję? Śmiem wątpić. I apeluję o umiar w zachwytach oraz odrobinę krytycznego myślenia.

W mediach trwa festiwal Mateusza Matyszkowicza, nowego szefa TVP Kultura. Co drugi dzień można przeczytać jakąś rozmowę z dyrektorem tej anteny. Na Facebooku „gorszy sort Polaków, esesmani i gestapowcy” rozpisują się, że nie taki diabeł straszny jak go malują, że spoko gość, że – owszem owszem – mówi całkiem sensownie. Będzie nowe otwarcie, nowe prądy myślowe pojawią się w programach, grupy niereprezentowane dotychczas dostaną głos i nie będzie żadnej czystki w zastanej – lewackiej przecież z natury – ekipie. Po prostu sielanka. Właściwie to nawet dobrze, że Katarzyna Janowska złożyła rezygnację, bo Matyszkowicz zrobi w końcu pluralistyczną i rewelacyjną telewizję.

Mnie się zdaje, niechaj się mylę, że Jacek Kurski, jedna z najobrzydliwszych postaci polskiego życia publicznego i główny propagandzista PiS-u, nie został szefem TVP po to, by było pluralistycznie, tylko po to, by dokonać w niej czystek personalnych i włączyć wszystkie anteny publicznej, to znaczy – przepraszam – narodowej telewizji w machinę propagandową „dobrej zmiany”. Może i „Fronda Lux”, którą kierował Matyszkowicz była lekkostrawną, hipsterską czy jak ją tam nazwiemy wersją „Frondy”, ale jednak tytuł zobowiązuje. Matyszkowicz jest, co prawda hodującym zioła, ale jednak ultrakonserwatystą i wywodzi się z bardzo określonego środowiska „wielkiej Polski”. Nie dostał propozycji kierowania TVP Kultura, by w końcu otworzyć tę antenę na świat.

Zadziwiające jest to, że nikt nie pyta Matyszkowicza o uczestniczenie w skoku na media. Przecież on został dyrektorem TVP Kultura w ramach bezprecedensowego i do bólu politycznego wymiecenia dotychczasowych szefów anten. Mało tego, zainstalowali go przy Woronicza politycy, którzy otwarcie, jeszcze przed wyborami, tworzyli listy proskrypcyjne dziennikarzy, których nienawidzą i którzy mieli być natychmiast zwolnieni z pracy (i zostali). Mało tego, nawoływali do tego (co jest już kompletnym zdziczeniem) inni dziennikarze z do niedawna mediów niepokornych, dziś rządowych. To mu nie przeszkadza? Nie przeszkadza tym wszystkim, którzy piszą, że całkiem fajny z Matyszkowicza koleżka? Nie przeszkadza nikomu, że jego prawdziwym zwierzchnikiem jest Jarosław Kaczyński, który dzięki małej nowelizacji ustawy medialnej, za pomocą umieszczonego w ministerstwie skarbu mapeta, może go w każdej chwili odwołać? Jest to doprawy zadziwiające.

Żeby tego było mało, Matyszkowicz powołał na swojego zastępcę w TVP Kultura wyjątkowo odstręczającego Piotra Zarembę, który napisał niedawno w polskim „Der Stürmerze” czyli w tygodniku „W Sieci” tekst pod tytułem „Teatr hochsztaplerów”. Zaremba, którego fenomenalnie obnażył jako skończonego półgłówka wicedyrektor Instytutu Teatralnego prof. Dariusz Kosiński, wymienia w tym tekście z nazwiska czołowych polskich reżyserów, jak Maja Kleczewska, Radosław Rychcik czy Monika Strzępka, pisząc wprost, że nie powinno być dla nich miejsca w teatrze. Mało tego, Zaremba podpisał się pod ohydnym i donosicielskim listem do ministra kultury Piotra Glińskiego, w którym domagał się wyrzucenia Jana Klaty ze Starego Teatru, bo ten teatr mu się nie podoba. Za ten podpis Jacek Rakowiecki nazwał go trafnie szmalcownikiem. To ma być wicedyrektor TVP Kultura, który wraz z Matyszkowiczem stworzy otwartą dla wszystkich i wielobarwną antenę?

Nie chcę wyjść na wielkiego obrońcę Katarzyny Janowskiej, bo TVP Kultura wcale nie była pod jej kierownictwem, jak pisało ostatnio wielu, wzorem z Sèvres, a raczej miejscem otwartym dla bardzo określonej grupy ludzi, powiązanych ze sobą zarówno zawodowo, jak i towarzysko. Gdyby prześledzić programy tej stacji to właściwie przez lata mogliśmy oglądać te same gadające głowy, aż do wyrzygania. Nikt mi nie wmówi, że to była pluralistyczna telewizja, ale nie można jej też odmówić ambicji i misyjności. Czy Matyszkowicz zrobi z tej stacji kulturalną BBC? Śmiem wątpić. I apeluję o umiar w zachwytach oraz odrobinę krytycznego myślenia.

Mike Urbaniak 

Reklamy
Zwykły wpis

2 myśli w temacie “Jaki świetny koleżka

  1. Pingback: Jan Paweł II i transwestyci czyli promocja polskiej kultury | PAN OD KULTURY

  2. Pingback: Polska kultura w ruinie | PAN OD KULTURY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s